Компот със стевия

КОМПОТ СЪС СТЕВИЯ ВМЕСТО СЪС ЗАХАР!

Компотът е част от кулинарната култура на много държави в Източна, Централна и Югоизточна Европа. В българската национална кухня е основен метод при производство на зимнина. Приготвя се от пресни или изсушени плодове, към които традиционно се добавя захар.

В случай, че сте решили да ограничите захарта във вашето меню, то нашето предложение е да не я замествате с изкуствени подсладители- аспартам, захарин и прочие! Изберете стевия! Антисептичните свойства на стевията определят възможностите и за употреба при консервирането на плодове!

КОМПОТ СЪС СТЕВИЯ:

Сладостта на стевия за компоти и стевия на прах е точно изчислена и тя е 1:4 спрямо захарта, или казано с други думи- стевия е четири пъти по- сладка от захарта!

Няколко са начините за приготвянето на компоти със стевия, като разликата между тях е единствено в момента на влагане на саматия подсладител:

  • Традиционния начин на приготвяне на компоти, при който преди варене компота се подслажда със стевия и се получава еднаква сладост на плода и течността.
  • При втория начин, се получава сладък вкус на течността, но се съхранява лекия, натурален вкус и специфичен аромат на плода. Това става, като сложите малко количество стевия на прах в буркана преди варене, а след отварянето на компота за консумиране, добавите допълнително стевия до получаване на желаната сладост.
  • Третия начин, който ви предлагаме, изключва слагането на стевия при приготвянето на компота. Стевия на вкус се слага чак при отварянето му за консумация, като така ще усетите изцяло съхранения натурален вкус на плода, а течността на компота ще е много сладка.

Може би, самите вие сте забелязали, че често при приготвяне на компот със захар, плодовете губят цвят, вкус, а понякога и форма. Добрата новина е, че който и от трите начина на приготвяне да изберете, плодовете в компота ви ще запазят своя здрав и свеж вид, с характерните качества на пресен плод.

Припомняме ви още, че:

  • Стевията не ферментира (за разлика от захарта), но и издържа на термична обработка до 250° С ( за разлика от пчелния мед);
  • Стевията има меко подслаждащо действие и при предозиране не засилва особено сладостта, а предизвиква леко нагарчащ вкус.
  • Стевията не се карамелизира.
  • Стевията не съдържа калории, не повишава нивото на кръвната захар и не предизвиква въглехидратен глад. Изделията, подсладени сьс стевия, обикновено се консумират в по-малки количества, защото бързо засищат глада и задоволяват потребността от сладко.

Начин на приготвяне

Да се приготви компот със стевия в домашни условия е не само възможно, но е и сравнително лесно! Най- важното условие е да прецените правилното количество стевия, което да сложите във вашите компоти.

Първо, това количество е различно в зависимост от това какви плодове или зеленчуци ще консервирате. Второ- все пак е в известна степен и въпрос на вкус, дали обичате по- сладко или точно обратното.

За консервиране на плодове и зеленчуци в домашни условия, ние препоръчваме да използвате стевия за компоти или стевия на прах . Използването им предпазва от допускането на евентуална грешка в количеството сладост.

Сладостта на този продукт е точно изчислена (1:4), докато при сухия лист от стевия е невъзможно тя да бъде определена с такава точност.