Стевия в саксия
Стевия в саксия?
Тази статия е за всички онези, които искат да си отгледат свои собствени растения стевия. Тя е и за тези, които имат притеснения, че това изисква определени открити земеделски площи, агротехника и прочие необходимости…..
Отговорите ни на всички тези техни въпроси се надявам да премахнат и последните частици притеснения и несигурност. Те са кратки, ясни и надявам се полезни за всички любители градинари, които ще опитат да отгледат собствени растения стевия в домашни условия.
Както сме разказвали и в други наши статии, стевия е тревист полухраст с прости листа, малки бели цветове и силно разклонена, добре развита коренова система. Стевия произхожда от Южна Америка и вирее в условията на влажния субтропичен климат. По- точно, това е областта, в която се намират днешен Парагвай и граничните райони на Бразилия.
Стевия е многогодишно растение от сем. Астроцветни, което в естествено състояние достига до 60- 80 см. височина.
В условията на България се препоръчва едногодишно отглеждане на стевията!
Първоначално се отглежда разсад, като семената се засяват до средата на юни. Повече по тази тема сме писали в друга наша статия- „Засяване на семена от стевия“).
Впоследствие, двумесечните растения се засаждат на открито. Много ефективен метод за отглеждане на стевията е да я засеете веднага на постоянно място използвайки саксии.
Как да засадя стевия в саксия?
На дъното на саксията се натрупва 3 см слой от торф, а отгоре му пясък. Най-добро съчетание за почвената смес за отглеждане на стевия е смес от градинска почва с торф (3:1) и pH 5,6 – 6,9 (неутрална). Семената на стевията са много малки, дълги до 4 мм и широки 0.5 мм, затова не се засяват на дълбоко! Засяват се, по- точно се изсяват, директно върху добре овлажнена почвена смес. Саксиите с посева се покриват с полиетиленово фолио и се поставят на топло (20-25 градуса). При такива условия, покълването настъпва- за около 5 дни. Дръжте ги на светло място. След около месец започнете да сваляте постепенно фолиото за да привикнете растенията към условията на външната среда. Следете да не изсъхне почвата и редовно дъждувайте.
Още за стевията можете да прочетете както на сайта ни, така и във Фейсбук: БЪЛГАРСКА СТЕВИЯ